Avand Danesh Book Store

Search
میراث ایرانی آلبرت هوتز
گردآورنده: حمیدرضا نوروزی طلب
شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۷۰۲۲-۹۰-۰
۳۱۲ صفحه
زمستان ۱۳۹۷ - چاپ اول، نشر آوند دانش
۳,۹۵۰,۰۰۰ ریالافزودن به سبد
میراث بی‌نظیر«آلبرت هوتز» از ایران قرن نوزدهم
بیشتر عکس‌هایی که از ایران در هلند یافت می‌شود، متعلق به کلکسیون «آلبرت هوتز» (۱۹۳۰-۱۸۵۵) است. بازرگانی هلندی که در سال ۱۸۷۴ در اوان جوانی با هدف گسترش فعالیت‌های تجاری شرکت پدرش ـ جک هوتز ـ راهی ایران شد. او به‌اتفاق چند تاجر هلندی و انگلیسی زنجیره‌ای از تجارتخانه‌ها را در اصفهان، شیراز، بوشهر و سلطان‌آباد (اراک) تأسیس کرد. هوتز در سال ۱۸۹۱ سفری هفت‌ماهه را آغاز کرد که طی آن در جنوب ایران، از بندرعباس به طرف بوشهر و خارک و سپس به اهواز و شوشتر رفت و از راه خشکی به دالکی، کازرون و شیراز رسید و از آنجا به پرسپولیس و پاسارگاد و بعد اصفهان رفت و سپس از راه سلطان‌آباد و قم به تهران رسید و در ادامه‌ی مسیر خود از تهران به سمت غرب حرکت کرد، به تبریز رسید و تا مرز روسیه رفت و از طریق ایروان و تفلیس به قفقاز و از آنجا به قسطنطنیه سفر کرد. کلکسیون عکس‌هایی که هوتز در سال ۱۸۹۱ در ایران، ترکیه و قفقاز گرفت او را به‌عنوان نخستین هلندی که به‌وسیله عکس‌هایش توانسته بسیاری از جنبه‌های متنوع زندگی ایرانیان را ثبت کند، معرفی می‌کند. عکس‌های هوتز، آثار باستانی و تاریخی، زندگی مردم، جزایر، پل‌ها، جاده‌ها، رودخانه‌ها و ... را با هدف گسترش فرصت‌های تجاری در ایران معرفی می‌کند.
میراث هوتز در هلند، علاوه بر مجموعه‌ی غنی عکس‌هایش از ایران، شامل کلکسیون بزرگی از کتاب‌ها، اشیای هنری، لباس‌ها و ظروف است.
مجموعه عکس‌های هوتز که بیشتر آن‌ها را خودش گرفته و تعدادی را نیز از عکاسان اروپایی و ایرانی خریداری کرده است، نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی ویژه‌اش به ایران است.